Pivovar Urban
Po staletích vaření piva ve městě dochází po 2. světové válce ke znárodnění třebíčského pivovaru a začlenění do „národního podniku“. V době reálného socialismu se nehledělo na tradice, ale spíše na kvantitu výroby a její zjednodušení. Třebíčský pivovar se začleňuje postupně pod různé organizační složky. Podléhá „socialistickému plánovanému hospodářství“ a postupně chátrá. V roce 1972 dochází k uzavření třebíčského pivovaru a následně k jeho zbourání, na jeho místě dnes stojí obchodní dům.
V roce 2010 jsme jako firma VARIANT plus, s.r.o. získali objekt bývalého zámeckého Lihovaru do vlastnictví v rámci nucené dražby. Areál byl v dost dezolátním stavu a tak jsme uvažovali, jak jej zvelebit, protože se jedná o historickou součást Třebíče a to na atraktivním místě pár metrů nad Zámkem a Bazilikou sv. Prokopa (památka UNESCO).
Nejdříve jsme zrekonstruovali a kompletně vybavili novou Restauraci LIHOVAR, která úspěšně funguje od května 2010.
Postupně jsme se pustili i do oprav a kompletní rekonstrukce nejvíce zchátralých hospodářských budov bývalé sladovny a bramborárny.
Na tyto opravy a na pořízení technologie pivovaru se nám podařilo získat dotační příspěvky z fondů Evropské unie a po cca jeden a půl roce prací jsme v květnu 2012 začali opět s vařením piva v Třebíči.